Visningar: 0 Författare: ZERNE Battery Technical Content Team Publiceringstid: 2026-08-17 Ursprung: Plats
7,4V, 11,1V och 14,8V batteripaket är vanliga spänningsplattformar för uppladdningsbara litiumjon- och litiumpolymerbatterisystem.
De används ofta i:
Bärbar elektronisk utrustning
Industriella handhållna enheter
Medicinsk utrustning
Robotik
RC-utrustning
Drönarsystem
Elverktyg
Övervakning av produkter
Kompakta energisystem
Dessa spänningsvärden motsvarar normalt olika antal celler kopplade i serie:
7,4V = 2S
11,1V = 3S
14,8V = 4S
Med hjälp av standardlitiumceller med ungefär 3,7V nominell spänning ger de tre konfigurationerna olika driftsspänningsintervall, energinivåer och laddningskrav.
Att välja ett batteri bör dock inte börja med frågan 'Vilken spänning är mer kraftfull?' Rätt val beror på värdenheten och det kompletta strömsystemet.
Batteripaket |
Typisk konfiguration |
Nominell spänning |
Fullladdningsspänning |
|---|---|---|---|
7,4V paket |
2S |
7,4V |
8,4V |
11,1V paket |
3S |
11,1V |
12,6V |
14,8V paket |
4S |
14,8V |
16,8V |
De viktigaste skillnaderna är:
Högre spänning med fler celler i serie;
Olika laddare krav;
Olika BMS-krav;
Olika strömbehov för samma effekt;
Olika energi när kapaciteten är densamma;
Annan kompatibilitet med värdenheten.
Ett 14,8V batteri är inte automatiskt bättre än ett 7,4V batteri. Det är endast lämpligt när enheten och kraftsystemet är konstruerade för det spänningsområdet.
'S'-värdet representerar antalet celler eller cellgrupper kopplade i serie.
För standard 3,7V nominella celler:
Paketspänning = Cellens nominella spänning × Serieräkning
Därför:
3,7V × 2 = 7,4V;
3,7V × 3 = 11,1V;
3,7V × 4 = 14,8V.
Motsvarande fullladdningsspänning är vanligtvis baserad på cirka 4,2V per cell:
4,2V × 2 = 8,4V;
4,2V × 3 = 12,6V;
4,2V × 4 = 16,8V.
Dessa är vanliga referensvärden för standard uppladdningsbara LiPo- och litiumjonceller. Den faktiska batterispecifikationen ska alltid följa den valda cellmodellen och tillverkarens datablad.
För en fullständig förklaring av 1S, 2S, 3S och 4S konfigurationer, se 1S, 2S, 3S och 4S LiPo-batteripaket förklaras.
Ett 7,4V-batteri är vanligtvis en 2S-konfiguration.
Ett standard 7,4V-paket har vanligtvis:
Nominell spänning: 7,4V;
Fullladdningsspänning: 8,4V;
Två cellgrupper i serie;
Kapaciteten bestäms av den individuella cellen eller parallellkonfigurationen.
Ett 2S1P-paket med två 1000mAh-celler ger ungefär:
Nominell spänning: 7,4V;
Kapacitet: 1000mAh;
Nominell energi: 7,4Wh.
Ett 2S2P-paket som använder fyra 1000mAh-celler ger ungefär:
Nominell spänning: 7,4V;
Kapacitet: 2000mAh;
Nominell energi: 14,8Wh.
Spänningen ligger kvar i 7,4V-plattformen, medan parallellräkningen ändrar kapacitet och strömkapacitet.
Ett 7,4V-paket kan vara lämpligt när:
Enheten är designad för ett 2S spänningsområde;
Produkten använder ett medelspänningssystem;
En kompakt tvåcellsserie passar enheten;
Den erforderliga effekten kan levereras med tillgänglig ström;
Laddaren och BMS stöder 2S-drift.
ZERNE's Sidan med 7,4V litiumbatteripaket ger exempel på batteripaket med olika kapacitet och fysiska dimensioner.
Ett 11,1V batteripaket är vanligtvis en 3S-konfiguration.
Ett standard 11,1V-paket har vanligtvis:
Nominell spänning: 11,1V;
Fullladdningsspänning: 12,6V;
Tre cellgrupper i serie;
Kapaciteten bestäms av den individuella cellen eller parallellkonfigurationen.
Ett 3S1P-paket med tre 2000mAh-celler ger ungefär:
Nominell spänning: 11,1V;
Kapacitet: 2000mAh;
Nominell energi: 22,2Wh.
Ett 3S2P-paket med sex 2000mAh-celler ger ungefär:
Nominell spänning: 11,1V;
Kapacitet: 4000mAh;
Nominell energi: 44,4Wh.
Ett 11,1V-paket kan övervägas när:
Enheten använder en 3S-spänningsplattform;
Kraftsystemet kräver en högre spänning än 7,4V;
Enheten drar nytta av lägre ström vid samma effekt;
Det tillgängliga utrymmet kan rymma tre cellgrupper i serie;
Laddaren och BMS stöder 3S-drift.
ZERNE's 11,1V litiumbatteripaketsida ger exempel på produktnivå på 3S-batteripaketkonfigurationer.
Ett 14,8V batteripaket är vanligtvis en 4S-konfiguration.
Ett standard 14,8V-paket har vanligtvis:
Nominell spänning: 14,8V;
Fullladdningsspänning: 16,8V;
Fyra cellgrupper i serie;
Kapaciteten bestäms av den individuella cellen eller parallellkonfigurationen.
Ett 4S1P-paket med fyra 2000mAh-celler ger ungefär:
Nominell spänning: 14,8V;
Kapacitet: 2000mAh;
Nominell energi: 29,6Wh.
Ett 4S2P-paket med åtta 2000mAh-celler ger ungefär:
Nominell spänning: 14,8V;
Kapacitet: 4000mAh;
Nominell energi: 59,2Wh.
Ett 14,8V-paket kan övervägas när:
Enheten är designad för en 4S-ingång;
Kraftsystemet kräver högre spänning;
Enheten behöver lägre ström för en definierad effektnivå;
Förpackningens storlek och vikt är acceptabla;
Laddaren och BMS stöder 4S-spänningsområdet.
ZERNE's Sidan med 14,8V litiumbatteripaket ger produktexempel för 4S litiumpolymerbatterier.
För att jämföra de tre spänningsplattformarna rättvist, anta att varje paket har samma kapacitet på 2000mAh, eller 2Ah.
Batteripaket |
Nominell spänning |
Kapacitet |
Ca. Nominell energi |
|---|---|---|---|
7,4V paket |
7,4V |
2 Ah |
14,8Wh |
11,1V paket |
11,1V |
2 Ah |
22,2Wh |
14,8V paket |
14,8V |
2 Ah |
29,6Wh |
Högspänningspaketen innehåller mer nominell energi när kapaciteten i amperetimmar är densamma.
Detta betyder dock inte att högspänningspaketet kan anslutas direkt till vilken enhet som helst. Enhetens ingångsområde, omvandlare, laddare, BMS och motorstyrning måste alla stödja den valda spänningen.
För en given effektnivå:
Ström = Effekt ÷ Spänning
Antag att en enhet kräver 20W ström.
Batterispänning |
Ungefärlig ström vid 20W |
|---|---|
7,4V |
2,70A |
11,1V |
1,80A |
14,8V |
1,35A |
En högre spänning kan minska strömmen som krävs för samma effekt. Detta kan påverka:
Trådstorlek;
Anslutningsklassning;
BMS nuvarande klassificering;
Elektriska förluster;
Värmegenerering;
Konverterdesign.
Den lägre strömfördelen spelar dock bara roll om enhetens elektronik är konstruerad för den högre spänningen.
Ett 14,8V batteri anslutet till en enhet som är designat för 7,4V kan skada ingångskretsen även om batteriet har en liknande kapacitet.
Enbart spänning bestämmer inte körtiden.
Körtiden beror på:
Nominell spänning;
Kapacitet i Ah;
Enhetens kraft;
Användbar energi;
Omvandlarens effektivitet;
BMS cutoff;
Temperatur;
Driftsprofil.
Den grundläggande energiformeln är:
Energi (Wh) = Spänning (V) × Kapacitet (Ah)
Körtidsuppskattningen är:
Drifttid = Användbar energi (Wh) ÷ Genomsnittlig enhetseffekt (W)
Till exempel, om en enhet förbrukar 10W:
7,4V, 2Ah-paket = 14,8Wh nominell energi;
11,1V, 2Ah-paket = 22,2Wh nominell energi;
14,8V, 2Ah-paket = 29,6Wh nominell energi.
14,8V-paketet har mer nominell energi i detta exempel, men den slutliga körtiden beror på användbar kapacitet och systemeffektivitet.
För detaljerade körtidsberäkningar, se Hur man beräknar körtid för ett litiumbatteri.
Laddaren måste matcha batteripaketets spänning.
Batteripaket |
Fullladdningsspänning |
Erforderlig laddarplattform |
|---|---|---|
7,4V |
8,4V |
2S laddare |
11,1V |
12,6V |
3S laddare |
14,8V |
16,8V |
4S laddare |
Att använda fel laddare kan resultera i:
Underladdning;
Överladdning;
Överdriven värme;
Skyddsavskärning;
Cellobalans;
Batteriskador;
Säkerhetsrisk.
Laddströmmen måste också vara kompatibel med:
Cellspecifikation;
Förpackningskapacitet;
BMS;
Termiska förhållanden;
Erforderlig laddningstid.
Laddaren bör utvärderas tillsammans med batteriet och BMS istället för att väljas separat.
Serieantalet påverkar BMS-designen.
Ett 7,4V-paket kräver normalt ett 2S-skydd och balanserande struktur när det innehåller två seriecellgrupper.
Ett 11,1V-paket kräver normalt en 3S BMS eller skyddsdesign som övervakar tre seriegrupper.
Ett 14,8V-paket kräver normalt en 4S BMS eller skyddsdesign som övervakar fyra seriegrupper.
BMS kan behöva tillhandahålla:
Cellspänningsövervakning;
Cellbalansering;
Överladdningsskydd;
Överurladdningsskydd;
Överströmsskydd;
Kortslutningsskydd;
Temperaturövervakning;
Kommunikationsfunktioner vid behov.
BMS måste matcha den faktiska paketkonfigurationen. En 2S BMS ska inte användas för ett 3S eller 4S pack.
Att flytta från 7,4V till 11,1V eller 14,8V ökar i allmänhet antalet seriecellgrupper. Detta kan påverka:
Förpackningslängd;
Förpackningsbredd;
Förpackningstjocklek;
Cellarrangemang;
Kabeldragning;
BMS position;
Vikt;
Bostadskrav;
Värmeavledning.
Spänningsplattformen bör därför väljas tillsammans med tillgängligt installationsutrymme.
Ett 14,8V-paket kan ge mer energi vid samma Ah-klassificering, men det kan också kräva fler celler, ett större hölje eller en annan packlayout.
För bredare designkriterier för batteripaket, se Lithium-Ion Battery Pack Design: Spänning, Kapacitet, BMS och Runtime.
Anta att en OEM-produkt kräver:
Nominell inspänning: cirka 7,4V;
Målkapacitet: 3000mAh;
Måttlig ström;
Kompakt batterifack.
En lämplig preliminär konfiguration kan vara:
2S2P med två parallella 1500mAh cellgrupper
Enheten bör kontrolleras för:
8,4V full laddningsingång;
2S BMS;
2S laddning;
Nuvarande kapacitet;
Förpackningsmått;
Krävd körtid.
Antag att en industriell enhet kräver:
Nominell inspänning: cirka 11,1V;
Målkapacitet: 4000mAh;
Stabil kraft för en kontinuerlig driftcykel.
En preliminär konfiguration kan vara:
3S2P med två parallella 2000mAh cellgrupper
Batterisystemet bör kontrolleras för:
12,6V full laddningsspänning;
3S BMS;
Lämplig laddare;
Cellbalansering;
Toppström;
Värme och mekaniskt skydd.
Anta att en enhet med högre effekt kräver:
Nominell inspänning: cirka 14,8V;
Målkapacitet: 4000mAh;
Lägre ström vid samma effekt;
Större tillgängligt batterifack.
En preliminär konfiguration kan vara:
4S2P med två parallella 2000mAh cellgrupper
Designteamet bör bekräfta:
16,8V fullladdningskompatibilitet;
4S BMS;
Laddarens spänning;
Ingångskretsisolering;
Kontakt- och kabelklassificering;
Packvikt och installation.
Det finns ingen universell bästa spänning.
Enheten är designad för en 2S-ingång;
En mellanspänningsbatteriplattform krävs;
Kompakt två-serie-cellkonstruktion är lämplig;
Effektbehovet kan stödjas inom strömgränsen.
Enheten är designad för en 3S-ingång;
Mer spänning behövs än vad en 7,4V-plattform ger;
Lägre ström är fördelaktigt;
Enhetens elektronik och laddare stöder 3S-drift.
Enheten är designad för en 4S-ingång;
Högre spänning krävs av kraftsystemet;
Lägre ström är användbart för applikationen;
Produkten kan rymma det större elektriska och mekaniska systemet.
Rätt val bör alltid börja med enhetsspecifikationen snarare än batteritillverkarens tillgängliga spänningslista.
En högre spänning är inte automatiskt bättre. Det kan överskrida enhetens maximala indatavärde.
Ett 7,4V-paket kan nå ungefär 8,4V. Ett 14,8V-paket kan nå ungefär 16,8V.
Enheten måste vara kompatibel med hela driftspänningsområdet.
Laddaren måste matcha 2S-, 3S- eller 4S-konfigurationen.
BMS måste matcha serieantalet och aktuell efterfrågan.
Ett högre spänningspaket med samma Ah-klassificering har mer nominell energi, men enhetens effekt och omvandlareffektivitet avgör fortfarande körtiden.
Ett 7,4V, 11,1V eller 14,8V-paket bör väljas baserat på den specifika värdenheten, inte bara på en liknande produkt.
Innan du väljer ett batteri, bekräfta:
Enhetens nominella spänning;
Minsta enhetsspänning;
Maximal enhetsspänning;
Full laddningstolerans;
Erforderlig batterikapacitet;
Kontinuerlig ström;
Toppström;
Mål körtid;
Laddarens spänning;
Laddström;
Antal BMS-serier;
Krav på cellbalansering;
Anslutningsklassning;
Kabelstorlek;
Förpackningsmått;
Viktgräns;
Driftstemperatur;
Testkrav;
Förväntad produktionsvolym.
Ett 7,4V-paket är vanligtvis en 2S-konfiguration, medan ett 11,1V-paket vanligtvis är en 3S-konfiguration. 11,1V-paketet har en högre nominell och fulladdad spänning.
Ett 11,1V-paket är vanligtvis 3S, medan ett 14,8V-paket vanligtvis är 4S. 14,8V-paketet kräver en laddare med högre spänning och ett BMS designat för fyra cellgrupper i serie.
Inte nödvändigtvis. Ett 14,8V-paket kan leverera mer kraft om enheten är designad för det, men det fullständiga resultatet beror på kapacitet, strömkapacitet, cellspecifikation och systemdesign.
Vanligtvis inte såvida inte enheten inkluderar en lämplig spänningsomvandlare och är speciellt utformad för att acceptera den högre inspänningen. Enhetstillverkaren eller batteriingenjören bör bekräfta kompatibiliteten.
Ett standard 7,4V LiPo-batteripaket kräver vanligtvis en 2S-laddare med en fullladdningsspänning på cirka 8,4V.
Körtiden kan inte bestämmas enbart av spänningen. Det beror på wattimmar, användbar kapacitet, enhetseffekt, konverteringseffektivitet, BMS-avbrott och driftsförhållanden.
Ja, de kan användas för OEM-produkter när spänning, ström, kapacitet, laddare, BMS, dimensioner och testkrav matchar värdenheten.
7,4V, 11,1V och 14,8V batteripaket är vanligtvis baserade på:
7,4V = 2S;
11,1 V = 3S;
14,8V = 4S.
Deras vanliga fullladdningsspänningar är:
7,4V-paket = 8,4V;
11,1V-paket = 12,6V;
14,8V-paket = 16,8V.
Rätt batteripaket beror på OEM-enhetens spänningsområde, effektbehov, kapacitet, körtid, laddare, BMS, kontakt, dimensioner och driftsmiljö.
Ett 14,8V-batteri är inte automatiskt bättre än ett 7,4V- eller 11,1V-paket. Rätt spänning är den som matchar hela produktens elsystem.